01/2023 - SpA - sprawy bieżące - Janusz Maderski JACHTY - BUDOWA, KONSTRUKCJE

Przejdź do treści

Menu główne:

Setka A z liftkilem

Opublikowany przez w - ·

Dokumentacja Setki A została poszerzona o wersję z podnoszonym kilem. Projekt wykonano tak by własności morskie wersji z liftkilem były maksymalnie zbliżone do wersji z kilem stałym. Zaprojektowano kil z blachy stalowej. Skrzynkę kilową z laminatu. Bulb ten sam co w wersji ze stałym kilem. Uzyskano połozenie SC łodzi niemal identyczne jak w wersji z kilem stałym i taką samą stateczność. Zastosowane rozwiązanie ma mocną konstrukcję by mogło służyć żeglowaniu po otwartym morzu. Skrzynię kilową zaprojektowano tak by łatwo można przebudować wersję balastową na wersję z liftkilem. Zanurzenie z podniesionym kilem wynosi 40 cm. Nadal wystarczy miejsca by spać na podłodze. Trzeba tylko nogi nieco wsunąć pod kokpit.Dwa nowe punkty w regulaminie SpA

Opublikowany przez w - ·
Do regulaminu SpA zostały dodane dwa nowe punkty.
"Nie dopuszcza się stosowania akumulatorów litowych poza małymi, wewnętrznymi w urządzeniach np. w ręcznym GPS."
Ten punkt ma ograniczyć ryzyko pożaru. Zapalenie się akumulatora litowego mogłoby być równoznaczne z całkowitym zniszczeniem jachtu i śmiercią żeglarza. Jaki akumulator zabrać na regaty? Z nadmiarem wystarczy taki jakie stosuje się w traktorkach-kosiarkach. Kwasowy 12 V ok. 30 Ah. Taki akumulator waży około 8 kg i kosztuje ok. 200 zł. Wydając dwa razy tyle możecie kupić AGM.


"Wszelkiego rodzaju pojemniki z gazem mogą być przechowywane tylko w zaopatrzonym w otwory odpływowe pojemniku przymocowanym w kokpicie do pawęży. We wnętrzu może być tylko jeden kartusz z gazem aktualnie zasilający kuchenkę."
Ten punkt ma zmniejszyć ryzyko wybuchu gazu. Kartusze powinniśmy przechowywać podobnie jak butle na większych jachtach. Pojemnik na kartusze może być dowolnej konstrukcji i wielkości, dno pojemnika powinno być wyposażone w otwory wentylacyjne i być co najmniej 5 cm nad dnem kokpitu.


Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego