Albatros 1350 - Janusz Maderski JACHTY - BUDOWA, KONSTRUKCJE

Przejdź do treści

Menu główne:

Albatros 1350

JACHTY MOTOROWE
DANE TECHNICZNE

Długość całkowita z bukszprytem
i platformą – 13,50 m
Długość kadłuba    -    11,95 m
Długość w klw      -     11,50 m
Szerokość              -   4,43 m
Szerokość w klw  -   3,69 m
Wyporność do klw – 13,66 t
Masa jachtu pustego – 11,20 t
Zanurzenie do klw  -  0,80 m
Balast                       - 1500 kg
Wysokość w kabinach – 2,10 m
Wysokość w sterówce – 2,10 m
Zalecana moc silnika – 40 do 80 kW
Zbiorniki paliwa           - 800 l
Zbiorniki wody             - 1200 l
PODSTAWOWE MATERIAŁY

blacha 5mm – 4600 kg,
blacha 3mm – 3000 kg,
blacha 10mm – 1300 kg,
kształtowniki – 900 kg,
sklejka wodoodporna – 75 arkuszy,
drewno mahoniowe i teakowe,
metaplex.

Założenia
Wygodny i dzielny jacht nawiązujący stylem do pierwszej połowy XX wieku. Mocny stalowy kadłub poszyty jest 5-milimetrową blachą. Poszycie rozwijalne z zaznaczeniem zakładki na pasach ponad klw. Stateczność porównywalna z dobrymi współczesnymi statkami ratowniczymi. Ukształtowanie linii kadłuba z ostrymi przekrojami dziobowymi, ostrym wejściem w klw i pełną linią pokładu powoduje, że jacht przecina fale wspinając się na nie. Nie wystąpią charakterystyczne dla jachtów o pełnych w rejonie dziobu wodnicach, zderzenia z falami po których kadłub jest wyhamowywany. Pozwala to płynąć wygodniej a konstrukcja, szczególnie silnik, jest mniej obciążona. Przekroje wręgowe ukształtowano tak by uzyskać łagodne ruchy na fali. Skeg chroni ster przy kontakcie z dnem i zapewnia stateczność kursową. „Albatros 1350” przeznaczony jest do żeglowania turystycznego po burzliwych wodach morskich i zatokach. Niewielkie zanurzenie pozwoli również wykorzystać „Albatrosa” na rzekach, jeziorach i kanałach łączących europejskie wody wewnętrzne. Jacht służący do długich wędrówek powinien być cichy, wygodny, bezpieczny, ekonomiczny i przyjazny dla otoczenia. Kadłub został zoptymalizowany dla prędkości ekonomicznej 8 węzłów. Przy takiej prędkości i właściwie dobranym silniku jacht nie powinien spalić więcej niż 4 litry oleju napędowego na godzinę. Po jednym tankowaniu można pokonać nie mniej niż 3000 km. Jednoczenie możemy zabrać dużą ilość turystycznego ekwipunku oraz zapasy wody, jednostka nie będzie wrażliwa na obciążenie. Podczas pływania z prędkością ekonomiczną na spokojnej wodzie silnik obciążony jest w niewielkim stopniu. Wpływa to korzystnie na bezawaryjność i długotrwałość eksploatacji napędu. W co raz bardziej zatłoczonych marinach potrzebna jest doskonała zwrotność. Zrównoważony ster umieszczono w strumieniu zaśrubowym, dodatkowo, dla umożliwienia obracania jachtu w miejscu, przewidziano zastosowanie dziobowego steru strumieniowego, napędzanego silnikiem elektrycznym.
Silnik
W wersji podstawowej, przewiduje się zastosowanie wysokoprężnego silnika stacjonarnego indywidualnie uzgodnionego z armatorem. Istnieje możliwość rozbudowania siłowni o dodatkowe silniki elektryczne napędzające wał śrubowy i umożliwiające przepłynięcie stref ciszy. Duża powierzchnia pokładu nad sterówką, stwarza możliwość zainstalowania baterii słonecznych.
Wnętrze.
Dążeniem konstruktora było uzyskanie wygodnych kabin a nie zapełnienie jachtu kojami. Pomieszczenia wewnętrzne mają być funkcjonalne, pojemne i powinny stworzyć możliwość odbywania dalekich i długich rejsów 4 osobom. Maksymalna załoga w krótkich pływaniach towarzyskich wynosi 12 osób. Daszek nad sterówką i pokładem rufowym może służyć podczas dobrej pogody jako pokład słoneczny. Jacht powinien być domem dla czterech osób. Wysokość stania we wszystkich kabinach.
Kabiny Na lewo od zejściówki znajduje się wejście do kabiny wyposażonej w dwie szafy ubraniowe, dwuosobową koję, szafkę, fotel, półki. Wentylację i oświetlenie dzienne zapewniają, otwierane bulaje w burcie, świetlik, nawiewniki. Po prawej stronie zejściówki znajduje się kambuz, w nim kuchenka,lodówka, zlewozmywak i liczne szafki. Przed kambuzem umieszczono łazienkę wyposażona w zamykany prysznic, umywalkę, toaletę i szafki. Przestronna część dziobowa mieści szafy ubraniowe, fotele, dwuosobową koję. Część rufową jachtu zajmują bakisty i maszynownia. Sterówka Wyjątkowo przestronna, przeszklona, ma 4 metry długości. Mieści podwyższone stanowisko sterowania, stół nawigacyjny na podszybiu, kanapy i stół o wymiarach 0,9m x 1,4m. Pod podnoszonym segmentem prawoburtowej kanapy umieszczono zejście do maszynowni.
Pokład Na pawęży umieszczono platformę kąpielową. Niezabudowany pokład rufowy pozwala na dowolne rozstawienie kilku foteli lub leżaków. Podczas dobrej pogody przebywamy w miejscu przewiewnym, ocienionym pokładem słonecznym . Pokład w całości pokryty klepkami teakowymi i otoczony stałym relingiem zapewnia bezpieczeństwo. Opalać się można zarówno na pokładzie dziobowym jak i położonym nad salonem, mierzącym 6 x 4 metry pokładzie słonecznym. Powierzchnie te będą wystarczające nawet dla kilkunastu osób. Platforma kąpielowa, bukszpryt i pokład słoneczny, stanowią doskonałe miejsce dla skoków do wody podczas postoju na kotwicy.
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego