Ludek Hovanec na mecie! - SpA - sprawy bieżące - Janusz Maderski JACHTY - BUDOWA, KONSTRUKCJE

Przejdź do treści

Menu główne:

Ludek Hovanec na mecie!

Opublikowany przez w - ·

Drugie miejsce w drugim etapie regat oraz drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Setką przez Atlantyk 2021 zajął reprezentant Republiki Czeskiej Ludek Chovanec. Do mety drugiego etapu dopłynął w czasie 35 dni 2 godziny 16 minut . W pierwszym etapie zajął trzecie miejsce z czasem 6 dni 20 godzin 37 minut . W klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce z czasem 41 dni 22 godziny 53 minuty.
Pierwszy etap był szybki. Wiatry pozwoliły żeglarzom osiągnąć rekordowe czasy. Drugi etap  to wyścig na trzy tysiące mil z przeszkodami. Dla Ludka zaczął się pechowo. Urazem ręki. Nie poddał się. Żeglował dalej. Po pierwszym mocnym dniu przyszły słabe wiatry. Trzeba było dobrze wykorzystać najlżejsze podmuchy, uciec przed przychodzącymi z północy obszarami cisz. Żeglarze wybrali najkorzystniejszą w tych warunkach trasę południową. Z Prądem Kanaryjskim ku Wyspom Zielonego Przylądka by tam złapać pasat. Powoli ale udało się uciec ciszom i dotrzeć na południe. Tu miał być sprzyjający pasat, szybka jazda z falami, duże przebiegi. Nie w tym roku. Pasat był słaby i nierówny. Żeglarzy męczyły częste szkwały. Ostatnia trzecia część trasy to walka z sargassem które zawędrowało daleko na południe. To nie było łatwe żeglowanie. Tym większe gratulacje!
Ten rok jest bardzo dobry dla czeskich samotnych żeglarzy. Ludek Chovanec zajął drugie miejsce w Setką przez Atlantyk a Michal Krysta był drugi w Globe 5.80 Transat. Wielkie brawa!