Amatorskie szycie żagli - Janusz Maderski JACHTY - BUDOWA, KONSTRUKCJE

Przejdź do treści

Menu główne:

Amatorskie szycie żagli

PORADNIK
SZYCIE ŻAGLI TURYSTYCZNYCH

Podstawowe żagle dla niewielkich jachtów szyjemy z dakronu 150 - 200 g/m2 . Żagle takie można uszyć na zwyczajnej maszynie mającej możliwość szycia ściegiem zygzakowym. W dokumentacjach podane są długości teoretycznych lików żagli. Według tych wartości rysujemy kredą na odpowiednio dużej powierzchni kształt żagla. Nanosimy naddatki na wypukłość zgodnie z rysunkiem obok. Fok kroimy bez naddatków . Żagle kroimy wykorzystując na bryty całą szerokość dakronu.

Lik dolny i przedni grota wykańczamy likliną.  Na liku wolnym zakładamy dakron i przeszywamy podwójnym ściegiem. W rogach naszywamy podwójne banty i wbijamy remizki. W rogu fałowym grota naszywamy sklejkową lub aluminiową głowę. Lik przedni foka wykańczamy kieszenią, w którą wprowadzimy stalową liklinę. Liki dolny i wolny wykańczamy przez założenie dakronu i przeszycie podwójnym ściegiem. W rogach naszywamy podwójne banty i wbijamy remizki. Uszycie żagla o powierzchni ok. 10 m2 wraz ze skrojeniem zajmuje amatorowi 1 do 2 dni.
Jeżeli to możliwe, to przed przystąpieniem do szycia żagli po raz pierwszy, dobrze jest przyjrzeć się dokładnie "szczegółom krawieckim" w żaglach szytych przez fachowca.


 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego